Liseye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Teogdan yeni çıktın istediğin yer oldu veya olmadı ama artık sen liselisin. İlk okuldaki arkadaşların yok. Yeni ortam yeni arkadaşlar yeni öğretmenlerin olacak… Bu yeni başlıyacağın serüveni en güzel şekilde geçirmek için neler yapman lazım ?

 

retergrte

İşte tam bu konuda liseden geçen yıl mezun olmuş ve iki lise değiştirmiş bir ablanız olarak ben bir çok şey tecrübe ettim. Eğer sizde liseye yeni başladıysanız ve neler yapacağınız konusunda endişeliyseniz beni dinlemenizde fayda var.

Hadi başlayalım…

1) Rahat olun

Rahat olun dediğim sadece okulun ilk günü değil her şeyde. Sunum yapacağında, arkadaşlarınlayken, sınavda…soğukkanlılığı korumak hayatını o kadar kolaylaştıracak ki. Bunun yapmak için sürekli kendini motive et.

Bazı kişiler kendini olduğundan farklı göstermeye çalışabilir ya da onlar gözünüze çok havalı biri gibi gözükebilir ama değil. Sonuçta aynı okulda okuyosunuz ve kimse kimseden üstün değil bunun bilincinde olarak kendinize sonsuz güvenin ve gülümsemeye özen gösterin

 

xfgdfgd

 

2) Çok sessiz veya çenesi düşüklerden olmayın

İkiside güzel değil helede ilki. Konuş ya konuş fikrini söylemek için çok düşünmene gerek yok utanmadan, sıkılmadan söyle ben bunu yapamadığıma çok pişmanım.

Neler olduğunu söyliyim onuncu sınıfta evime daha yakın olduğundan okulumu değiştirdim. Yeni ortama adapte olamayışımdan olucak  sınıftan kendimi soyutlamıştım sonrasında niye bu kadar sessizsin, niye böylesin şöylesin gibi gereksiz sorular… İşte bu soru bombardımanına tutulmamak için diyeceğin saçma sapan bişey olsada söyle hiç bişey yapamıyosan seslice gül.

3) Arkadaş seçiminde dikkatli ol…

vgfgfj

 

Özellikle size bişeyler katacak girişken ve sosyal insanlarla iletişimde olmaya özen gösterin. Seçeceğiniz arkadaşınız illa size benzemesi gerekmiyor mesela asosyal ve karamsar bir arkadaşınız varsa o sizi daha depresif bir havaya sokacağından sende onun gibi olabilirsin.

Buna izin vermeyin kimseyle anlaşma imzalamadınız. Eğer orda mutsuzsan ayrıl canını sıkan insanlara haddini bildir … Unutma eleştiri özel olarak yapılıyosa güzeldir . Herkesin için de yapılan eleştiri değil hakarettir. Sana bunu yapan bir arkadaşın asla altında kalma gerekiyosa sende onu rezil et.

4) İnek ol ama belli etme .

Derse hazırlıklı git. Önceden göz gezdirmiş ya da konuyla ilgili araştırma yapmış ol mutlaka. Kimse ilk gördüğü bişeyi hemen öğrenemez ama sen hazırlıklı giderek bunları çabucak öğrenebilirsin. Soran olursa çünkü çok zekiyim dersin 😉 😀

FDHDHD

 

Sen belli etmiycek olsan bile en önde oturan muhtemelen kız  ve tam tepede topuz yapmış biri oturacak. Sen sen ol o kızla iyi geçin. Başkaları dalga geçiyosada sen geçme çünkü işin düşücek ona. Arada bir halini hatrını sor gördün mü selam ver.

Hocanın gözüne gircem diye her bildiğini söyleme böyle yaparsan arkadaşlarında sana gıcık olur o yüzden söz verdiğinde ya da anlamadığın bişeyi sormak için konuş…

Zaten öğrenememe diye bişey yok artık o kadar çok kaynak varken .

5) Havalı bir başlangıç için…

Çook havalı bir başlangıç mı yapmak istiyorsun? Hem öğretmenler hem bütün 9lar arasında adını duyurmak hatta kıskanılmak mı istiyosun? Harika bi fikrim var

İlk dönem yapılacak olan fizik sınavı var ya işte ondan en yüksek notu al ve olucakları izle… Ne matematik ne edebiyat diyorum bakın özellikle fizik çünkü fizik belalı bi derstir ve ilk sınavda herkes dökülür .

tytfy

 

Eğer sende bunu yapmak istiyorsan şuan geçirdiğin boş vakitlerini fizik çalışarak geçirebilirsin. Şuan çok sıkıcı olabilir ama en yüksek notu aldığında değdiğini anlıcaksın. Bana güven 🙂

6) İnsanlar üzerinde bir his bırak.

Mesela biri sizin hakkınızda ” Deniz nası biridir? ” diye sorduğuğunda yaa işte iyi biri demesin sadece. Arkadaşlarınız üzerinde iyi ya da kötü bir his bırakın. Hatta ağzına sıçılınca insanların daha çok sevildiğini duymuşsunuzdur. Aynen öyle diyorum bende.

Her şeyi alttan almak ya da iyilik meleği olmak zorunda değilsin. Gerektiğinde kavgada ediceksin, birini koruman gerekiyosa arkasında da durucaksın silik olma insanlara kendini tanıt ve kişiliğinden ödün verme.

 

 

regtgt

 

Kaynaşmak için en güzel vakit beden dersleri ya da öğle aralarıdır. . Erkekler için bu biraz daha basit yüzde doksanı futbol oynadığından bir maç sonunda bir bakmışsın omuz omuza kanki olmuşlardır. Bide o yüzde onluk kısım var bı kısmı basketbol oynar ya da kızlarla konuşmayı tercih eder. Bu tipler biraz daha tehlikelidir kendini havalı göstermek için her yolu denerler hatta malzeme için sizi bile kullanabilir o yüzden çok dikkatli olun ve insanları iyi tanımadan fazla değer vermeyin.

Kızlar kendi aralarında gruplaşmayı birbirine laf sokmayı çok sevdiğinden anlaşmak biraz zordur. Ama sırf bi gruba dahil olmak için kişiliğinizden ödün vermeyin onun yerine yalnız kalın daha iyi.

tfhf

Toplu olarak bulunduğunuz ortamlarda mutlaka konuştuğunuz kişiyle göz teması kurun ve hafif gülümser modda olun. Eğer onda beğendiğiniz bişey varsa saçı, taktığı bişey vs bunu mutlaka ona söyleyin çünkü kızlar bunu çok sever ve herkes ortak noktalarının olduğu, cana yakın biriyle arkadaşlık yapmak ister.

Bide kızlar tuvaletine o pis tuvaletleri kullanmıycak olsanız bile arada elinizi yıkamak ya da saçınızı düzeltmek için falan mutlaka gidin çünkü sınav konularından tutun kimin kimle nerde nasıl kavga ettiğine kadar her şey konuşuluyor orda 😀

7) Hobi edinin .

Mutlaka ama mutlaka edinin zamanım yok değil illa zaman bulunur ben mesela gitar çalmayı biraz biliyodum okulda da kurs verileceğini duyunca hemen katıldım ve orda güzel arkadaşlarda edindim konserde yaptık bunlar güzel şeyler. Sosyal aktivitelerden kaçmayın. İngilizceyi mutlaka öğrenin.

Güzel müzikler dinleyip birbirinizle paylaşın, vakit bulduğunuz her yerde bişeyler okuyun, araştırın  kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar güçlü hissediceksiniz.

tytuk

 

Sevgili mevzusuna gelince ben aynı okuldan sevgili yapmaya karşıyım. Çünkü ayrıldığında eski sevgilinin arkadaşları, göz göze gelmemek için ordan oraya kaçmak, sınıflar karma olursa aynı sınıfa düşme korkusu falan bunlara hiç gerek yok bence. hatta lise döneminde de karşıyım ama illa yapıcam diyorsanız okul dışından biriyle olabilir ki onuda çok iyi tanımanız lazım yoksa kişiliği oturmamış, ne istediğini bilmeyen biri için çok üzülebilirsiniz.

8) Havalı ol.

Havalı ol ya diğerlerinden bir farkın olsun, özenme özendirt. Saçınla, başınla, duruşunla hatta çantana taktığın rozetle bile havalı olabilirsin.

dsgfdg                   rthytreh

 

Youtube’a bakarsanız envai çeşit okulla ilgili saç stil önerileri görebilirsiniz. Bunu yapan çok güzel youtuberlar var. Ama bende size birkaç öneride bulunmak istiyorum.

9) Paranoyak olmayın

Yok o bana baktı acaba benden mi hoşlanıyo ya da benim hakkımda planlar mı kuruyo gibi saçma sapan düşüncelerden vazgeçin. Küçücük okul herkesin herkesle göz göze gelmesi kadar normal bişey yok bunlara takılmadan, önyargısız insanları tanımaya çalışın, fikirlerinizi tüm samimiyetinizle ifade edin , güleryüzlü ve enerjik olmaya özen gösterin…

Tabiki her şey yolunda gitmiycek ama hemen pes edip kendinizi defresif bir havaya sokmanızı ya da okuldan kendinizi soyutlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.

fgdfhdfhgfhgf

 

10) Bunu aklından çıkarma

Ne kadar o okulda gününün yaklaşık yarısını geçirecek olsan da o okul illa bitecek ve bittiğinde büyük ihtimalle arkadaşlarının %99 uyla görüşmiyceksin. Sana tek kar kalan kendini ne kadar geliştirdiğin ve hangi konuları hallettiğin kalıcak. O yüzden kimseye aşırı bağlanmanın ya da olayları çok önemsemenin  bi manası yok . Zaman çok hızlı geçiyor lise yılları da güzeldir ama mezun olduğunda yaptıkların değil yapamadıkların için üzüleceksin o yüzden zamanını boşa harcama, sonradan üzüleceğin şeyleri yapma.

İstediğinde her şeyi başarabileceğine inan. Hayallerinin peşinden koş…

 

fghgfh

 


 

Merak ettikleriniz olursa cevaplamak için ben burdayım. Görüşmek üzere iyi tatiller  🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cekelinikalbimden tarafından yayımlandı

Acılarla besleniyorum

Liseye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler” için 13 yorum

  1. ben tek gitmiştim. ama önemli olan kimle gittiğin değil sonrasında kendini nasıl tanıttığın ve ortama ne kadar çabuk adapte olduğundur bence. Bunları düşünmene gerek yok nası rahatına geliyosa öyle git😄👍🏻

   Beğen

 1. Ben liseye nakil aldirdim onuncu sinifim ikinci donem baslayacagim herkez birbirini taniyor ben kimseyi tanimiyorum ve ben bu okulda ozenen degil ozenilen biri olmak istiyorum ilk gun neler yapmaliyim

  Liked by 1 kişi

  1. ben de 10.sınıfta okulumu değiştirmiştim. İlk gün yapman gereken özel bişey yok sınıfını falan güzelce öğren müdür yardımcısına söyle o seni getirsin hatta. Asık suratlı olmamaya çalış, rahat ol demesi kolay diyceksin ama gerçekten kendini kasmanı gerektircek bi durum yok😄 Derslerinde güzel bir başarı yakaladığın, pozitif ve sosyal olduğun taktirde hem kıskanılacak hem de sevilecek biri olacaksın zaten. Kendine güven, görüsürüz🙏🏻😊

   Beğen

 2. fizik sınavına kesinlikle katılıyorum. keşke bu yazıyı ilk dönem okusaydım. matematiğin 2 sınavından da 100 aldım ama fizik 20. okulda fizik ortalaması 07 en yüksek alan 35.

  Beğen

 3. Utangaç bir kızım ve biriyle tanışmaya çalışırsam o kişi sürekli benle alaycı konuşarak moralimi bozuyor bende hiç arkadaş edinesim gelmiyor bir de beni gıcık edenleri dövmeliyimiyim yoksa sahte bir gülümseme yapıp sinsice laf mı sokayım ben genelde dövüyorum da zaten çok arkadaş istemiyorum az ama güzel arkadaş isterim yani kısacası arkadaş edinmek için ne yapmam lazım 🙂

  Beğen

 4. Ablacığım ben galiba senin bahsettiğin en önde oturan topuz saçlı kız olabilirim benim için tavsiyelerin neler ?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: