YGS-LYS’ye gireceklere tavsiyeler

Processed with VSCOcam with t1 preset

Meraba bu yazımda ygs-lys ye girecek biraz telaşlı , gelecek planları olan, sınavda iyi bir derece yapmak isteyen kardeşlerime tüm samimiyetimle önemli tavsiyeler vericem.

Ben ilk olarak sınava geçen sene girdim ve bi daha hazırlanma kararı aldım çünkü okul denen gereksiz topluluk ve tecrübesiz oluşum benim yenilmeme neden olmuştu. Bazı şeylerin farkına geçte olsa vardım ve şimdi size aldığım önlemleri, sınava nasıl hazırlandığımı, kendimi nası motive ettiğimi, hangi kitapları, denemeleri çözdüğümden bahsedicem.

 

kjhıkj

 

Sınıf denen 30 metre karelik alanda saatlerce yaklaşık 25- 30 ergenin kahkasını, sesini her şeyini çektiğin üstelik sınava çalışmana bile izin vermeyen gıcık öğretmenlerin olduğu bi ortaöğretim kurumudur lise sanki harika anlatıyolarmış gibi kendilerini pür dikkat dinlemeni isterler bide. Nefretimi burda kussam sayfalar sürer ama bunun şuan hiçbi faydası olmıycak.

Size tavsiyem bulunduğunuz bu ortamdaki her şeyin ” GEÇİCİ ” olduğunun farkına vararak sadece hedefinize odaklanıp kendinizi düşünmek sadece ama sadece kendinizi. Son sene yapılacak tek şey evet ders çalışmaktır ama herkes çalışmaktan daha önemli olan : psikolojik savaşın gücünü unutuyor.

Belki günlerce çalıştığın halde hiç bi ilerleme kat edemediğinde, etrafındakiler 135net yaptım çok düşük numarası yaptığında, çalışmaktan sıkıldığında, kimsenin seni anlamadığını düşündüğün zamanda, her önüne gelenin tavsiye verdiği kitaplarla boğuşurken aslında şu koca dünyada tek başına olduğunu farkedince ne yapacaksın kendini nası motive ediceksin?

retrttrertdfrrtero.gif

 

En fazla 2 günlük gaza getiren motivasyon videolarından bahsetmiycem. En başta takmayarak yapıcaksın bunu kim kaç net yapmış, ne çözmüş sanane ? En büyük rakibinin yine sensin. O konuları anlıycak olanda soruları çözücek olanda sınava girecek olanda hepsi sen.

Sınıftaki hoca dersi saatlerce anlatır, youtube da da hocalar ders anlatır ve sen sadece izlersin. Eğer o kalemi eline almadan kendin çabalamadan sadece izlersen hiç bişey yapamadığını ve artık birilerine muhtaç beyni uyuşmuş bi zavallıya döndüğünü farkediceksin. Böyle biri olmamak için alıp kağıdı kalemi eline kitabı açıp kendini zorlayarak, çizerek, karalayarak kendi notunu çıkararak gerçek anlamda çalışmış olucaksın

Başarılı olmada yüzde yüz işe yarayan bi kural var :

1) Konuyu anla (bütün detaylarıyla)

2) Soru çöz ( bütün soru tiplerini çözdüğünden emin olarak )

3) Yapamadığını sor ( soruyla gerçekten uğraştığına eminsen )

4) Tekrar kendin çözmeyi dene

5) Bolca deneme çöz.

 

İşte bunu bir düzene oturttuğunda başarısız olman neredeyse imkansız. Konuyu tabiki ilk çalıştığında her şeyiyle anlayamıycaksın zamanla oturucak soru çözdükçe, üstüne gittikçe, zorluklar karşısında pes etmediğin sürece. 

fdfsd.jpg

 

Zaman ne kadar çok gibi görünsede aslında o kadar az ki. Bigüne en fazla neler sığdırabilirsin? Bunları iyi planlaman lazım mesela konuyu çalıştın ve anlamadın bi daha çalış ama yine olmadıysa bi daha çalışma ikinci adıma geç çünkü matematik, fizik gibi bazı dersler soru çözülerek öğreniliyor.

Şimdi konu başlıklarına geçelim…

PLAN

Bir planınızın olması hayatınızı gerçekten çok kolaylaştırıcak ama bu yapılan planlara uymanın ne kadar zor olduğunu biliyorum o yüzden olabildiğince kısa süreli planlar yapın en fazla 10- 12 günlük gibi.

Şimdi size sene içinde yaptığım bi kaç planımı göstericem.

IMG_3893

Evet dersler zaten oldukça sıkıcı o yüzden planımda renkli kalemler kullanarak biraz olsun motive oluyodum. Sizede böyle bi plan yapmanızı tavsiye ederim çünkü mesela oluşturmaya başlarken önce hangi günler matematik çözeceğimi, plan sonunda nereye geleceğimi, hangi testleri, konuları bitireceğimi görmek açısından bana çok yardımcı oluyodu.

Bir diğeri ise ay sonu toparlama tarzı planlarım oluyodu o ay çok verimsiz geçtiyse bile kalan kısa sürede ne yapacağımı planlayarak sıkıca çalışmak çünkü geçmişe üzülmenin bi faydası olmuyor.

IMG_9746.JPG

Buda sanırsam aralık ayında oluşturduğum bi plandı her şeyiyle uyamasamda genel konuları taramak açısından güzel olmuştu.

 

YGS MATEMATİK, TÜRKÇE…

Aslında ygs hakkında konuşmak bile istemiyorum çünkü konuşmak bile zaman kaybı. Ama türkçenin öneminin çok büyük olduğunu söylemelim sadece ygs de değil, konuyu anlamada, günlük hayatta her şeyde o yüzden mutlaka bolca okuyun illa kitap olmak zorunda değil makale olabilir, deneme olabilir ama okuyun hatta dil öğrenmek bile insanı geliştiriyor algınızı açıyor. Her işin başında geliyor o yüzden kesinlikle bu dersi hafife almayın.

Ygs matematik ise 2 kitapta bitirsen 5 de bitirsen pek bişey farkettirmiycek bi sınav o yüzden önemli olan belli kitapların belli sorularını çözmek ve nokta atışı yapmak. Ve lütfen diycem yalvarırım size şu ygsyle bu kadar zaman kaybetmeyin valla değmiyo. Bitircem denemeye başlıycam demeyin ygs hiç bi zaman bitmez.

En iyi kaynak yine ÖSYM olsada ben apoteminin ygs fen-mat denemelerini çok beğendim kesinlikle çözülmeden girilmemeli. 345 de keza öyle.

dasddasdf

Bazı arkadaşlar bi hırsla tonlarca kitap alıyor ve başladığı Temel kavramlar konusunu bütün kitaplardan çözücem derken yaz sonunda obeb okeki anca bitirmiş oluyor benim tavsiyem sürekli aynı soruları çözerek değil bütün soru tiplerini gördükten sonra denemeye abanmaktır. Ygs nin olayı deneme çözmektir zaten…

Kitap tavsiyesine gelince donanım haber ygs-lys kitap tavsiyeleri yazarsanız envai çeşit görebilirsiniz zaten ben sadece en beğendiklerimi söylüyorum…

Ve ister konuları bitirmemiş olun çıkmış ygs sorularının hepsini 1 kere çözmeden yazı bitirmeyin. Dönem aralarında yine çözüceksiniz zaten ama ilk olarak tempoya girmeden bi çözün görün bakalım ne durumdasınız.

 

LYS  ÇALIŞMA STRATEJİSİ

Yine lys matematikte efsane olmuş kitaplardan biri daha var LYS karekök matematik soru bankası bu kitabı herkes çözmeli. Ama bu zor ben bunu sona saklıyım demeyin çünkü zaman yok. Bana kalırsa elinizde ne varsa eritmeye çalışın.

Ama çalışırken telaşa kapılmayın şunuda yapıcam bunuda derken ne yapıcağını planlamaktan günün bittiğini görürsünüz biranda.

IMG_5497

Tabi böyle benim kadarda rahat olmayın bi yerden başlamak lazım sonuçta 😀

Matta favori kitabım : LYS karekök ve apoteminin türev, integral fasikülleri

Geoda : Karekök Mps ( geom kötü olduğundan çözüyodum soru tiplerine alışmak için)

Fizikte : Karaağaç fasikülleri ( Konuyu anlamak be pratik için süper ama malesef biraz öss tarzı o yüzden konu için mebin kitaplarına mutlaka bakın)

Kimya : Aşırı beğendiğim bi kitap olmadı ama Gür yayınlarının organik fasikülleri çok işime yaramıştı.

Biyoloji : Finalın yeşil kapaklı soru bankası ve palme bio A-B serisi gerçekten kaliteliydi. Not çıkardıktan sonra onları adam akıllı çözünce gerçekten oluyor.

Ama mesela çalıştınız ve hiç bişey anlamıyorsunuz konu anlatımlarının o üslubu sizden o kadar uzak ki. İşte bu noktada varsa mezun bi arkadaşınız ya da abiniz ablanız onun dersane defterlerine göz atabilirsiniz, oradaki soruları kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz.

Birinin çözdüğü kitapları incelemekte sorular karşısında ne yapıcağını bulmak açısından işinizi bayağı kolaylaştıracaktır.

Bide lys matematikte grafikleri çizmek ve türev integralde işinize yarıycak bi program var:

https://www.wolframalpha.com/

Buraya istediğiniz denklemi yazıp onunla ilgili bütün verileri elde edebilirsiniz.

 

 

sdfgf.gif

 

 

DENEME ÇÖZMEK

En önemlisi. Ama çözecekseniz gerçekten adam gibi çözün çünkü bi denemeye başladığınızda mata gelip bırakırsanız o deneme çöp olur. Ciddi bi şekilde çözülmeli o yüzden.

Ygs için illa konuları bitirmeden çözemem diye bişey yok ama lys de var. O yüzden ne yapın edin şu lys konularını sona bırakmayın valla bianda telaşa kapılıp kendinizi mezunda bulabilirsiniz. Kendinizi garantiye alın ve Ocak ayına kadar lys 1 kere biterse işiniz bayağı hafifler.

Lys için en beğendiğim denemeler Ösym den sonra apotemi ve kareköktü. Belki çıkmış soruları tekrar etmek için fem ama en önemlisi çıkmış soruları en az 3 kere çözüp soru tiplerini iyice özümsemekti.

 

IMG_0864

Ygs- lys gerçekten o kadar zor bişey değil ama sınav psikolojisi çok ağır bunun içinde ne olursa olsun motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekiyor. Benim en yakın dostum müzik oldu bu zamanlarda çok sıkıldığımda müzik dinleyerek çalıştım kendimi biraz olsun rahatlamak için. İstediğim bölümü araştırmak başarılı insanların hayat hikayesi ve iş tebrübelerine , çalışma alanlarına bakmak bana en azından ”niye çalışıyorum” sorusunun cevabını veriyodu.

Sonuna kadar savaşın… Bide çok sevdiğim bir söz var her şeyi özetliyor aslında:

” Hayat fazla seçenek hakkı tanımaz, Ya kendine gelip tozu dumana katarsın, ya da pes edip; tozu dumanı yutarsın… ”

 

fsgdf.jpg

 

Hepinize kolay gelsin. Hayallerinizi gerçekleştirmeye yetecek gücünüz ve cesaretiniz hep olsun. İyi günler 🙂


 

Bu dosyada da güzel şeyler var bakabilirsiniz —->

LYS ÖNEMLİ BİLGİLER

 

 

 

 

 

 

 

 

cekelinikalbimden tarafından yayımlandı

Acılarla besleniyorum

YGS-LYS’ye gireceklere tavsiyeler” için 6 yorum

  1. çok güzel bi’ yazı olmuş. bende bu sene tekrardan hazırlanıyorum sınava 🙂
    umarım hepimiz için hayırlısı olur 🙂

    Liked by 1 kişi

  2. Düşüncelerin o kadar güzel ki! Okurken gerçekten bayıldım. Liseyi bu kadar iyi özetleyen tek kişisin. Ve o kadar haklısın ki ! Çok teşekkürler tavsiyelerini ve düşüncelerini paylaştığın için.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: