Hemşire olmak

Hayallerinin peşinden koşan bir hemşire… Benim için hemşire olmak yardıma muhtaç insanlara din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin en iyi şekilde tedavi uygulamak, onlarla sevgi bağı kurmak, günden güne iyi olmasına olanak sağlayıp onunla birlikte sevinmektir.

Hastasına yapacağı tedaviyi güzelce izah etmeyen, asık suratlı, kendi yapamadığı şeyi iğnede, alette, hastada arayan birine… hemşire demem ben. İşini hakkıyla yapandır gerçek hemşire her şeyden önce iyi bir insandır… Biraz atar yaptım ama işini yarım yamalak insanlara sinir oluyorum. Bu insanlardan asla olmıycamda. Artık bende bir hemşire adayı olduğumdan bu başlığı açmaya gerek  gerek duydum.

Öğrendiğim bazı yararlı bilgileri, yaşadıklarımı en yalın dille ve görsel içerikle aktarmak istiyorum.  Sağlık bilimleri fakültesinde okuyan sıradan bi hemşire değil gerçekten farklı bilgi birikimi, donanım, pratik, master hatta sosyal yönden bile en iyisi olmak. Bunun için elimden geleni yapmaya hazırım.

O zaman bu sıradışı maceram başlasınnnn 🙂

 

fgfd.jpg

 

 

cekelinikalbimden tarafından yayımlandı

Acılarla besleniyorum

Hemşire olmak” için 4 yorum

  1. Merhaba, ben bu sene üniversite tercihi yapacağım. Şu zamana kadar hedefim sağlık okumaktı, Diyetisyenlik, ergoterapi ,hemşirelik gibi bölümleri düşünüyordum. Fakat şuan önümde sadece(puan açısından) hemşirelik var. Yapabileceğimi düşünüyorum fakat kendimden emin değilim. Çok araştırdım gerek okuyanlara gerek hemşirelik yapanlara önerir misiniz diye sordum. özetlersek genel olarak seversen yap diyen bir grup var. Aman ha! sakın seçme pişman olursun her türlü pis iş sende, nöbet uykusuzluk,stres, ilerde çok pişman olursun diyen bir grup da var. Anlıyacağınız benim kafam çok karıştı,stres bastı. Ailem bir sene daha sınava hazırlanmamı çok desteklemiyor. Lütfen bana bir fikir,öneri verir misiniz. Bu konu hakkında . Sahiden olumsuz düşünen grubun dedikleri gibi mi hemşirelik? Ben bu mesleğe çok saygı duyuyorum ve özeniyorum da açıkcası . Fakat ne bileyim bilmeden de gitmek istemiyorum çok kararsızım ,lütfen yardımcı olur musunuz?

    Beğen

    1. İyi akşamlar, öncelikle geçmiş olsun zor bir dönem gerçekten bir daha dönmek istemeyeceğim yıllar. Ömür boyu yapacağımız mesleği seçiyoruz daha bu yaşımızda bi şekilde araştırarak kendimize göre en uygun bi mesleği seçmeye çalışıyoruz. Bana sorarsan ben bir sene mezuna kaldım ve benim için zaman kaybından başka bişey değildi ama bu kişiseldir tabiki bazıları iyiki mezuna kaldım der bense çok idealist değilsen değeceğini düşünmüyorum. Hemşirelik Türkiye’de itibarı olmayan bi meslek insanların küçük görme algısı uzun süre devam edecek öncelikşe bunu düşünmelisin(yurtdışında yaşamayacaksan). Bu sene 1.sınıfı bitirdim sayısal olmama rağmen bianda kendimi sayfalarca not ezberleken buldum kendimi neye uğradığımı şaşırdım. Ama dersleri sorarsan o kadar zor değil tabiki ama tıpçılar kadar bilgin oluyo çoğunu kullanmıyosun o ayrı. İkinci dönem stajımız oldu dedim ki orda karar veririm bu mesleği yapmak isteyip istemediğimi. Benim için hayal kırıklığıydı, her gün mutsuz gittim çalışanlarda öyle merdiven altında sigara, çay içiyolar. İşlerini yapıp sonda çıkarma, insülin iğnesi yap, damar yolu tak, ilacını ver biliyosun işte işlerini yapıp odalarına çekiliyolar. Hastayla iletişim çok az benim gözlemlediğim tabi bu belki başka yerlerde farklıdır. Benim seçme amacım herkes gibi iş imkanıydı ama şuan mutsuzum belki okulunda etki vardır yanlış yönlendirmiş olmayayım. Yatan hastalar genelde yaşlı oluyo bizi gördüklerinde hep dua ediyolar, soru soruyolar çok tatlılar. Kısacası insanlarla iletişimin iyiyse, statüyü çok takmıyosan(akademik düşünüyosan farklı), alıngan ve sabırsız değilsen bi soruyu günde 50kez bile cevaplamak zorunda kalabilirsin bazen hastalar çok kırıcı olabiliyo, kan tutmuyosa demiycem bi şekilde alışılıyo ona, dikkatli biriysen(burası çok önemli hastaya yanlış ilaç falan uygulamaman lazım ya da manyak diyelim her şeyi rapor etmen gerekir genelde kabak hemşirelerin başına patlıyo) seç. İş imkanları iyi ama ömür boyu yapacaksın iyi düşün ben gözlemlediklerimi ve içimden geçenleri söyledim sadece karar sana kalmış kolay gelsin😊

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: